Wentylacja: projektowanie i montaż

Strona główna » Wentylacja: projektowanie i montaż

Nasza firma oferuje szereg kompleksowych rozwiązań przeznaczonych dla nowoczesnego, ekologicznego budownictwa. Jednym z nich jest projektowanie oraz montaż systemów wentylacyjnych. Dzięki prawidłowo wykonanej wentylacji powietrze w domu jest zdrowe, gdyż wymiana zużytego powietrza na świeże jest efektywna, dzięki czemu poziom dwutlenku węgla produkowanego przez domowników maleje, co wpływa na ich lepsze samopoczucie. Odpowiednia cyrkulacja powietrza jest konieczna, aby czuć się dobrze i móc skupić się na obowiązkach lub przyjemnościach.

Według polskiego prawa budowlanego każdy dom musi być wyposażony w system wentylacyjny. Można zdecydować się na tradycyjną wentylację grawitacyjną albo wentylację mechaniczną. Nasz zespół jest tworzony przez najwyższej klasy fachowców, którzy zadbają o to, aby Twój dom miał zapewnioną optymalną wentylację i pomogą Ci dobrać najlepsze rozwiązania.

Wentylacja grawitacyjna czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Inwestorzy mają dziś do wyboru dwa podstawowe rodzaje systemów wentylacyjnych: grawitacyjne i mechaniczne. Wentylacja grawitacyjna wykorzystuje nieszczelności okien, przez które do wnętrz domu dostaje się świeże powietrze z zewnątrz, a następnie przepływa przez pomieszczenia do kratek wywiewnych zlokalizowanych w kominach wentylacyjnych. W dzisiejszych czasach problemem jest jednak wysoka szczelność stolarki drzwiowej i okiennej. W nowych domach systemy tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej mogą się przez to nie sprawdzać.

Rozwiązaniem może być zastosowanie nawiewników w oknach albo systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Są one idealną propozycją dla domów pasywnych oraz energooszczędnych, ale także wszystkich innych budynków. Odzysk ciepła w systemie wentylacji nazywany jest rekuperacją. Nasza firma zajmuje się montażem rekuperacji w Warszawie i okolicach. Taki system zapewnia skuteczną wymianę zużytego powietrza na świeże oraz ogranicza straty energetyczne.

Na jakiej zasadzie działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja, działają niezwykle sprawnie. Ich sercem są wymienniki ciepła. To właśnie w tym elemencie dochodzi do wymiany energii (może być to ciepło albo ciepło oraz wilgoć). Zużyte powietrze, które jest zaciągane przez wentylator wywiewny, dostaje się na jedną stronę wymiennika. Świeże powietrze z zewnątrz jest natomiast tłoczone przez wentylator nawiewny i transportowane na drugą stronę wymiennika. Te dwa strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą, ale dochodzi między nimi do niezwykle intensywnej wymiany ciepła.

Zastosowanie systemów rekuperacji niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim zapewniają one efektywną wymianę zużytego powietrza z wnętrza domu na świeże powietrze zewnętrzne. Dodatkowo ograniczają do minimum efekt ucieczki ciepła podczas wentylacji domu. Dzięki temu, iż są wyposażone w filtry, poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniach. Przebywanie w nich staje się zdrowsze i przyjemniejsze. Wielką zaletą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest również fakt, iż można nią dowolnie sterować, dopasowując jej wydajność do bieżących potrzeb domowników bez konieczności brania pod uwagę zmiennych warunków pogodowych.

Menu