Rekuperacja jest metodą wymiany powietrza w budynku z odzyskiem ciepła, która w ostatnim czasie zyskuje bardzo wielu zwolenników.
Standardowa wentylacja grawitacyjna działa poprawnie w momencie umożliwienia zaciągu powietrza z zewnątrz poprzez np. rozszczelnienie okna czy też uchylenie go. O ile w takim przypadku wentylacja działa efektywnie o tyle ma to niestety swoje złe strony.
Do jednej z nich bez wątpienia możemy zaliczyć utratę ciepła(energii) zarówno poprzez otwarcie czy też rozszczelnienie okna jak i wywiewanie ciepła gromadzącego się zwykle u góry w domach ogrzewanych grzejnikami konwekcyjnymi za pośrednictwem kratki wentylacyjnej.
Rekuperacja dostatecznie rozwiązała ten problem ponieważ działa na zasadzie wymuszonej wymiany powietrza, mianowicie, świeże powietrze zasysane jest z zewnątrz budynku poprzez rekuperator, w którym to zachodzi oczyszczanie go przez specjalne filtry jak i ogrzewanie pozyskując ciepło z powietrza, które w tym samym momencie jest zasysane ze środka i wydalane na zewnątrz.
Poprzez ten proces zyskujemy:
- ciągłą wymianę powietrza w budynku na świeże;
- ograniczenie strat cieplnych, ponieważ w rekuperatorze zachodzi wymiana cieplna;
- dostarczanie czystego powietrza do wnętrza budynku, pozbawionego zanieczyszczeń powstałych na skutek np. smogu.
Montaż wymuszonej wentylacji (rekuperacji) jest szczególnie wskazana dla alergików, małych dzieci, oraz osób starszych, często mających problem z oddychaniem.
Zalety rekuperacji zdecydowanie docenia się podczas okresów zimowych, gdzie jakość powietrza zostawia wiele do życzenia, oraz podczas okresu intensywnego pylenia roślin, czyli praktycznie cały rok.