Ozonowanie – ostatnimi czasy bardzo popularne słowo, jednak warto było by zapoznać się z tym pojęciem bliżej, do czego zachęcam w poniższym artykule.

Geneza słowa Ozon pochodzi z języka greckiego, i w wolnym tłumaczeniu oznacza „pachnący”. Samo pojęcie najczęściej kojarzy nam się z czystym i świeżym powietrzem po letniej burzy, i jest to prawidłowe skojarzenie, ponieważ gaz ten powstaje w trakcie wyładowań atmosferycznych, ale także na skutek działania promieni UV, w wyniku reakcji tlenku azotu z lotnymi związkami organicznymi. Istnieje również możliwość wyprodukowania Ozonu sztucznie, poprzez specjalistyczne narzędzia zwane generatorami ozonu.

Czym tak naprawdę jest ozon?

Ozon – Tritlen (O3), to alotropowa odmiana tlenu, składająca się z trójatomowych cząsteczek. Ma niebieskawą barwę. Jego woń przypomina zapach po burzy. Jest gazem niepalnym (może natomiast podtrzymywać proces spalania). Dobrze rozpuszcza się w wodzie, lecz jest dość nietrwały-rozpada się fo dwuatomowej formy tlenu O2 oraz do jednoatomowej O. Forma jednoatomowa O jest uznawana za jedną z najsilniejszych utleniaczy, łącząc się z dwuatomowymi wiązaniami cząsteczek nienasyconych związków organicznych całkowicie zmienia ich właściwości. Jako forma końcowa reakcji przybiera postać czystej i niezagrażającej organizmom żywym cząsteczki tlenu.

W jaki sposób możemy stosować Ozon?

Aktywne właściwości tego gazu pozwoliły na bardzo szerokie zastosowanie go w zabiegach dezynfekcji oraz dezodoryzacji.

Dezodoryzacja jest zabiegiem polegającym na usuwaniu zapachów. Ozon poprzez swoje właściwości zmienia związki organiczne odpowiedzialne właśnie za zapach trwale go usuwając. W związku z tym, że ozon jest gazem poprzez proces dyfuzji dociera w najmniejsze zakamarki pomieszczeń, wnika w tkaniny itd. Skuteczność dezynfekcji oraz dezodoryzacji sięga 100%. Najczęściej zabiegi ozonowania wykonujemy w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej, placówkach oświatowych, kinach, salach zabaw. Również bardzo popularne są zabiegi wykonywane w pojazdach-autobusach, samolotach, pociągach czy też na jachtach szczególnie po długim postoju poza sezonem. Bardzo często z usług ozonowania korzystają placówki zdrowia, gabinety stomatologiczne czy też domki letniskowe po okresie zimowym. Ozon zalecany jest do usuwania zapachów w budynkach po pożarze, powodzi, zwierzętach ale także po zwłokach ludzkich.

Ozonowanie przynosi wymierne efekty w zwalczaniu niechcianych zapachów oraz dezynfekcji, których nie sposób było uzyskać innymi metodami. Przy tym jest bezpieczny dla środowiska, i nie pozostawia po sobie skutków ubocznych jak to wygląda przy stosowaniu środków chemicznych o przybliżonym działaniu.

W dobie pandemii COVID-19 ozon jest wykorzystywany jako skuteczna i szybka forma dezynfekcji pomieszczeń, gdzie przebywały osoby zainfekowane. Zwalcza także roztocza oraz drobnoustroje w tym grzyby wpływające negatywnie na zdrowie człowieka.

Firma Invest Group świadczy usługę ozonowania wykonywaną przez wykwalifikowaną kadrę przy użyciu sprzętu najwyższej jakości. Wykorzystywane urządzenia generują stężenie ozonu wielkości 20g/h przy wydajności wentylatora 1 650 m3/h, co pozwala na dezynfekcję pomieszczenia o kubaturze do 1 000m3.