Wpływ klimatyzacji na mikroklimat pomieszczeń

klimatyzator w pomieszczeniu

Klimatyzacja stała się nieodłącznym elementem naszego życia, szczególnie w okresie letnim, kiedy upały stają się coraz bardziej uciążliwe. Jednak warto zastanowić się, czy korzystamy z niej mądrze i czy zawsze wpływa ona korzystnie na nasze zdrowie oraz samopoczucie. W tym wpisie przyjrzymy się, dlaczego warto zdecydować się na montaż klimatyzacji oraz jak wpływa ona na zdrowie domowników.

Dlaczego warto zdecydować się na montaż klimatyzacji?

Klimatyzacja nie tylko pozwala na utrzymanie komfortowej temperatury w pomieszczeniu, ale także na usuwanie nadmiaru wilgoci, co przekłada się na stworzenie korzystnego mikroklimatu. Liczne badania naukowe potwierdzają, że zbyt gorące i wilgotne powietrze może negatywnie wpłynąć na samopoczucie domowników. Niezależnie od tego gdzie mieszkasz, warto zainwestować np. w klimatyzację w Ursusie lub innych lokalizacjach, gdyż pozwoli Ci ona lepiej funkcjonować w trudnych warunkach atmosferycznych.

Jak klimatyzacja wpływa na ludzkie zdrowie?

Aby korzystanie z klimatyzacji było bezpieczne dla zdrowia, należy przestrzegać kilku istotnych wskazówek. Przede wszystkim różnica temperatury między pomieszczeniem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym nie powinna przekraczać 7°C. Jeśli różnica ta będzie większa, organizm człowieka może mieć problem z adaptacją. Kolejną kwestią jest nawiew i prędkość powietrza – w pomieszczeniu klimatyzowanym nie powinno się odczuwać ruchu powietrza. Jeżeli powietrze będzie miało zbyt dużą prędkość, zdecydowanie zwiększa się ryzyko rozwoju infekcji.

Optymalne parametry pracy klimatyzacji w lecie to temperatura w przedziale 23–26°C, poziom wilgotności rzędu 40–60% oraz nieodczuwalny ruch powietrza w pomieszczeniu. Aby osiągnąć te parametry, zaleca się, aby klimatyzator pracował w sposób ciągły (minimum przez kilka godzin dziennie). Używanie klimatyzacji przez krótki okres z minimalnymi nastawami temperatury i maksymalną prędkością nawiewu nie jest zalecane.

Warto również pamiętać o prawidłowym doborze urządzenia i jego mocy. Najważniejszym parametrem przy wyborze klimatyzatora jest moc chłodnicza, którą można obliczyć na podstawie emisji ciepła z urządzeń elektrycznych i ze ścian oraz pomiarów nasłonecznienia. Dla domów jednorodzinnych stosuje się założenie, że każdy metr kwadratowy powierzchni wymaga 0,1 kW mocy chłodniczej. Przykładowo, dla pomieszczenia o powierzchni 25 m2 należy zamontować klimatyzator o mocy ok. 2,5 kW. Prawidłowo dobrana moc klimatyzatora zapewnia schłodzenie wnętrza oraz utrzymanie optymalnej temperatury nawet podczas upałów.

Menu